2011. január 11., kedd

Freestyle foci

Roli kérésének eleget téve most szeretnék bemutatni nektek egy sportágat, amely nagyon fontos szerepet játszik az életemben. Előre szólok, hogy nagyon hosszú a cikk. Ez általában jellemző rám, hogy borzalmasan nehezen ülök neki valaminek, de ha egyszer elkezdtem, akkor az nem három mondat lesz.

A sportág neve freestyle foci, melyet a külföldön használatos freestyle football, illetve freestyle soccer kifejezésből magyarosítottunk. Már az elején felvetődik a kérdés, hogy mitől sportág valami. Inkább valamiféle underground hobbi a freestyle foci? A gördeszka sportág? Talán ez is egyfajta extrém sport lehet. Mindenesetre még világszervezete, vagy egyéb világszintű vezetése nincs a mozgalomnak, ami az ilyen alapvető kérdéseket tisztázná, de engedjétek meg nekem, hogy sportágként hivatkozzak rá.

Na de kezdjük az elején. Honnan is ered ez az újkori labdabűvölés? Igazi modern sport, hiszen a sportszergyártó cégek hozták létre, s eközben már erősen támaszkodtak az internet nyújtotta lehetőségekre. Egészen pontosan a Nike jött ki az évezredforduló táján egy kampánnyal, ahol a labdához egész máshogy közelítettek, mint eddig. Nem volt gól, nem voltak cselek, csupán egy ember és egy labda képezte a koncepciót. A lényeg a minél látványosabb trükkök, mozdulatok kivitelezése volt, amelyet persze először híres focisták mutattak be a reklámokban. Azonban a különlegessége abban rejlett ennek a kampánynak, hogy a fiatal srácokat bíztatták arra, hogy ők is gyakoroljanak ilyen trükköket. Sőt, vegyék fel kamerával, töltsék fel a honlapjukra, pontozzák egymást, tanuljanak egymástól. Azt hiszem, hogy ez a pillanat volt a freestyle foci születésének pillanata és ez a pár mozzanat jól be is mutatja a sportág lényegét. Nincs lehetetlen, gyakorlással bárki bármilyen trükköt megtanulhat. Emellett borzalmasan fontos szerepe van a sportág életében az internetnek. Itt kialakuló közösségnek nem csak országos, hanem világszinten vannak „összezárva”. A sportág fejlődése abban rejlik, hogy az egyes freestylerek akkor nyújthatnak igazán maradandót, ha nem csak begyakorolják az eddig ismert trükköket, hanem igyekeznek kitalálni valami eredetit, saját mozdulatot. És persze ezt az interneten megosztva pár másodperc múlva már a világ másik végén nézheti egy „kollega”, aki azt eltanulva még továbbfejleszti és így tovább.

Közhelyszerű mondás, hogy egy kép többet mond ezer szónál, na de a képnél még többet mond egy videó.


Az alábbi videón látható holland srác, Soufiane Touzani a sportág hőskorának legkiemelkedőbb alakja. Nyugodtan mondhatom, hogy aki az első pár évben kezdte el a freestyle focit, az mind miatta tette ezt, ahogy én is.

No de egy picit a magyar viszonyokról is, meg hogy miért olyan fontos számomra ez a sportág.

2005 tavaszán, mikor találkoztam a fenti videóval, egyből utána is néztem a neten, hogy mit is látok tulajdonképpen, mi is ez a varázslat a labdával. Számos honlapot, fórumot találtam a neten, ahol a skandináv, nyugat-európai vagy éppen amerikai srácok ismerkednek a freestyle football-nak nevezett sportággal. Mindenhol nagyon jó hangulatú, összetartó közösségeket találtam, ahol egymást segítve tanulták a srácok a trükköket és külön trükknevek, illetve trükkleírások (tutorialok) vártak a kezdőkre. Mai napig emlékszem arra a kósza ötletre, hogy a google keresőjét átállítottam csak magyar találatokra. Sajnos üres oldallal találtam szembe magam. Ez annyira felbosszantott, hogy megfogadtam, teszek ez ellen. Összegyűjtöttem a neten megtalálható érdekesebb videókat, trükkleírásokat, töréneteket, és lefordítottam mindezt magyarra. 2005 júliusában elindult a honlapom pályafutása, amely szép lassan egyre több olyan fiatalt gyűjtött maga köré, akik érdeklődnek a freestyle foci iránt. Később az internetes ismeretségek mellett felmerült az igény arra, hogy élőben is találkozzunk. Így alakultak ki az évente párszor összehozott találkozók a Hősök terén. A legnépesebb talán valamikor 2008-ban volt több mint 50 fővel. A következő fontos lépés az volt, mikor az egyetemen egy sportmarketinges előadás után az előadókkal beszélgetve érdekesnek találták a freestyle focit, mint sportágat. Később több egyeztetés után megalapítottam az Első Magyar Freestyle Foci Egyesületet és az ő cégük képviselte a közben alakult kis csapat marketingügyeit. Az első nagy lépés csapatunk számára 2006 őszén jött el, mikor sikerült szerződni az adidas-szal, illetve az akkori NB1-es névadó szponzor Borsodival. Ennek keretében az adidas által biztosított felszerelésben bemutatókat tartottunk az NB1-es meccsek szüneteiben a pályán. Mondanom sem kell, hogy milyen hatalmas élmény volt ez számunkra. Olykor tízezres nézőszám előtt mutathattuk meg, hogy mit tudunk a labdával, s egy-két válogatott meccs szünetében is lehetőséget kaptunk.

Eközben a sportszakmai oldalon is fejlődtünk. 2007-ben sikerült rész venni először magyarnak EB-n Amsterdamban. 2008-ban Bécs-ben és Párizsban is két-két emberrel képviseltük hazánkat. Az eddigi legnagyobb eredményünk is ehhez az évhez kötődik, mikor Karászi Roland Sao Pauloban a Red Bull Street Style világbajnokságon negyedik helyezést ért el.

Idő közben a Borsodi kiválásával el kellett búcsúznunk a szép zöld gyeptől, de helyette szerencsére rengeteg helyre sikerült eljutnunk bemutatónkkal. Céges konferenciáktól kezdve a falunapon át a sportnapig igazán változatos helyeken jártunk az egész országban, de megemlíthetném az elég extrémnek számító esetet, ahol egy lagziban kellett műsort adnunk a focirajongó menyasszonynak. Az elmúlt 4 évben több mint 200 alkalommal léptünk fel különböző eseményeken.

Nehéz egy bő fél évtized rengeteg élményét összefoglalni, hiszen volt itt számos tv-szereplés, reklámfilm-forgatások, DVD-forgatások, ismert emberekkel való találkozás és rengeteg életre szóló élmény. Azonban talán a legfontosabb, amire a freestyle foci megtanított, hogy az emberi test szinte bármire képes, csak megfelelő mennyiségű időt kell rá szánni. Hülyeség, hogy valaki erre születik. Nincs ilyen. Ronaldinho sem. Legnagyobb részben a rászánt időn múlik az eredmény. A rengeteg gyakorláshoz pedig motiváció kell, amihez nincs jobb mint a sikerélmény. Egy-egy sikeresen megtanult trükk kárpótol a több heti-havi szenvedésért. Olykor én is hajlamos vagyok elfelejteni, hogy nem csak a labda, hanem az élet is így működik. Rá kell szánni a megfelelő energiát és időt, de eközben nagyon fontos megtalálni a megfelelő motivációt.

Végül pár videó azoknak, akiknek felkeltette az érdeklődését mindez.






További infók:

4 megjegyzés:

  1. Ádám! Ez így már nagyon fa...!Nagyon köszönöm,hogy megírtad,fantasztikus amit elértetek,most is csak azt tudom mondani jó lenne Veled személyesen beszélni! Gratulálok!

    VálaszTörlés
  2. Ádám!
    Csatlakozom Lacihoz, gratulálok a munkádhoz! A videókat végignéztem, hölgyeknek feltétlenül ajánlom az "adam182-FSE competition" c. kisfilmet, a végén egy kis meglepetés várja őket! :-)
    Roli

    VálaszTörlés
  3. Még annyi jutott eszembe, kiskölyökként nagyon szerettem dekázni, úgyhogy némi alapom és labdaérzékem talán lenne a dologhoz, ha egyszer majd kipróbálom. Fénykoromban 500-ig is el tudtam dekázni, mielőtt lepottyant a földre a labda...

    VálaszTörlés
  4. Köszi szépen! Ha hazajutok, majd egyeztetünk.

    VálaszTörlés

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.