2010. június 23., szerda

Cashflow-négyszög: az igazi gazdagság titka?


Szinte minden embert (de egészen biztosan minden fiatalt) foglalkoztat valamilyen szinten a meggazdagodás gondolata. Van aki elismeri, van aki titkolni próbálja. Én sohasem szerettem az álszent, "Engem aztán nem érdekel a pénz!" típusú hozzáállást. Nagyon könnyen lelepleződik ez az álláspont, ugyanis akik ezt a leghangosabban hangoztatják, általában azokról mondható el:
1. reggeltől estig (de legalábbis napi 8 órában) mást sem tesznek, mint a pénzért dolgoznak
2. ők a legelsők, akik megkérdik: "Vajon miből vette a szomszéd az új autót?"
3. ők a legelsők, akik szidják a kormányt, magasabb juttatásokat követelve
4. egy hetet sem hagynának ki lottószelvények vásárlása nélkül

Egy tisztán, őszintén gondolkodó fiataltól nagyon távol áll a fenti álszent magatartás, így azt javaslom, beszéljünk nyíltan és őszintén: mindannyian szeretnénk a lehető legnagyobb jómódban, kényelemben, anyagi problémák nélkül élni! Beszéljünk hát akkor őszintén az ehhez vezető lehetséges utakról is!

Fiatalon meglehetősen naívan gondolkodtam erről, de húsz éves koromban kezembe akadt egy könyv, ami teljesen megváltoztatta a gondolkodásom. Egy amerikai üzletember írta, és két dologra is rádöbbentett:
1. gazdagnak lenni sokkal könnyebb, mint gondolnánk
2. az emberek többségének azért nem sikerül, mert egész életében rossz módszerekkel próbálkozik

Először is pontosítsuk egy kicsit: gazdagnak lenni nem egyszerűen sok pénz birtoklását jelenti. Persze egyeseknek csak azt jelenti, de mi ne legyünk ilyen szűklátókörűek: gazdagnak lenni annyi, mint kötöttségek nélkül, kényelemben (anyagi jólétben, egészségben, sok szabadidővel) élni.

Ha kizárjuk a törvénytelen, illetve csak néhány szerencsés embernél működő (öröklés, kivételes tehetség, stb...) lehetőségeket, akkor megkapjuk a 21. század négy különböző pénzkereseti formáját. Íme a Cashflow-négyszög:

Robert Kiyosaki könyvének borítója


A mint Alkalmazott: előre kialkudott munkabér és munkafeltételek.
E mint Egyéni vállalkozó: egyedül csinál mindent, pl egy maszek kisiparos. Előnye, hogy senkivel nem kell osztoznia, hátránya, hogy nem is számíthat senkire.
C mint Cégtulajdonos: felépít egy rendszert, amit aztán hozzáértő emberek irányítására bízhat és nélküle is működik.
B mint Befektető: már kialakított, működő, fejlődő rendszerekbe fekteti a pénzét.

A könyv azért nagyon érdekes, mert őszintén, mélyrehatóan elemzi a negyedek közti különbségeket, előnyöket és hátrányokat. Végső soron a legfontosabb következtetése, hogy a bal oldalon (A és E) dolgozva csak aktív jövedelemre lehet szert tenni, míg a jobb oldalon (C és B) elérhető a passzív jövedelem, azaz a kötöttségektől mentes, anyagilag független élet.

Mindenkinek javaslom, fantasztikus olvasmány!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.